Teslimat ve İade

Sevkiyat:
Sipariş onayı mailinin gönderilmesiyle birlikte, ürün/ürünler, “Alıcı” ’ya ulaştırılmak üzere, “Satıcı” ‘nın anlaşmalı olduğu kargo şirketine teslim edilir.

Teslimat:
Ürün/ürünler, satıcının anlaşmalı olduğu kargo ile, “Alıcı” ‘nın adresine teslim edilecektir. Teslimat süresi, sipariş onayı mailinin gönderilmesinden ve sözleşmenin yapılmasından itibaren otuz (30) gündür. “Alıcı” ‘ya önceden, yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla, bu süre en fazla on (10) gün uzatılabilir.

Ürünler, kargo şirketlerinin, adres teslimatı yapmadığı bölgelere, telefon ihbarlı olarak gönderilir. Kargo şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda, belirtilen teslimat süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı, “Alıcı”, “Satıcı” ‘ya herhangi bir sorumluluk yükleyemez.

Ürün, “Alıcı” ’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun, teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya “Alıcı” ’nın yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden, “Satıcı” sorumlu değildir.

Ürün/ürünler, belirtilen günler içerisinde müşteriye ulaşmadıysa, teslimat problemleri, “Alıcı” tarafından müşteri hizmetlerine, info@birdoludukkan.com e-mail adresi kullanılmak sureti ile derhal bildirilmelidir.

Zarar görmüş paket durumunda, zarar görmüş paketler teslim alınmayarak, kargo şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer Kargo Şirketi yetkilisi, paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, “Alıcı” ‘nın, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı vardır.

Paket, “Alıcı” tarafından teslim alındıktan sonra, kargo şirketinin, görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın “Alıcı” ’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda, “Alıcı” tarafından “Satıcı” müşteri hizmetlerine bildirilmelidir.

Ürün İade ve Cayma Hakkına İlişkin Prosedür

Ürün İade:
“Alıcı”, malı teslim aldıktan sonra, yedi (7) gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. 385 sayılı, “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği” uyarınca, iade işlemlerinin yapılabilmesi için, “Alıcı” ‘nın, mal ile birlikte teslim edilen “Satıcı” ‘ya ait faturayı, iki nüsha halinde, ürün/ ürünler ile birlikte “Satıcı” ‘ya göndermesi gerekmektedir. Cayma hakkı süresi, malın “Alıcı” ‘ya teslim edildiği günden itibaren başlar. İade edilen ürün veya ürünlerin geri gönderim bedeli, “Alıcı” tarafından karşılanmalıdır.

“Alıcı” ‘nın istekleri, ve/veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallar için cayma hakkı söz konusu değildir.

“Alıcı” ‘nın cayma hakkını kullanması halinde, “Satıcı”, cayma bildirimini içeren faturanın, ürünle birlikte kendisine ulaşmasından itibaren, en geç on (10) gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve varsa tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeden iade edecektir.
Teslim alınmış olan malın değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel değildir. Ancak değer azalması veya iadenin imkânsızlaşması, tüketicinin kusurundan kaynaklanıyorsa, “Satıcı” ‘nın, malın değerini veya değerindeki azalmayı tazmin etmesi gerekir.
Sehven alınan her ürün için de genel iade süresi yedi (7) gündür. Bu süre içerisinde, ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş ve benzeri şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez. İade, ürünün orijinal ambalajı ile yapılmalıdır.
Sehven alınan üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün “Alıcı” ‘ya teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi durumunda ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez.  Ürün iadesi söz konusu olduğunda, durum, “Alıcı” tarafından öncelikli olarak müşteri hizmetlerine iletilmelidir. Ürünün iade olarak gönderilmesinin teyit bilgisi, “Satıcı” tarafından müşteriye iletilir. Bu görüşmeden sonra, “Alıcı”, ürünü, iade ile ilgili bilgileri içeren fatura ile birlikte, adresine teslimatı yapan Kargo şirketi kanalıyla, “Satıcı” ‘ya ulaştırmalıdır. “Satıcı” ‘ya ulaşan iade ürün, iş bu sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir, geri ödemesi de “Alıcı” kredi kartına/hesabına yapılır. Ürün iade edilmeden, ürünün bedel iadesi yapılmaz. Kredi Kartına yapılan iadelerin, kredi kartı hesaplarına yansıma süresi, ilgili bankanın tasarrufundadır.

Alışveriş, kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü aşağıda belirtili şekilde uygulanır. “Alıcı” ürünü taksit ile satın alma talebini iletmiş ise, Banka, “Alıcı” ‘ya geri ödemesini aynı miktarda taksitle yapmaktadır. “Satıcı”, bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların, “Alıcı” ‘nın kredi kartına iadesi durumunda, konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için, talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına Banka tarafından aktarılır.

“Alıcı” ‘nın satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa, her ay karta 1(bir) iade yansıyacak ve “Alıcı” iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksit sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda “Satıcı”, Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği “Alıcı” ‘ya nakit para ile ödeme yapamaz. Üye işyeri, yani “Satıcı”, bir iade işlemi söz konusu olduğunda, ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, üye işyeri yani “Satıcı”, ilgili tutarı Bankaya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan, yukarıda detayları belirtilen prosedür gereğince, “Alıcı” ‘ya nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, “Alıcı” ’nın Bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır.

01.02.2021